هرآنچه که درمورد آهن باید بدانید (2)
  • 0 نظر
  • 751 بازدید
  • شنبه 17 آبان 1399

هرآنچه که درمورد آهن باید بدانید (2)

این مقاله در قسمت دوم شامل معرفی انواع آهن آلات و کاربرد هرکدام از انها به تفکیک مدل می باشد
هرآنچه که درمورد آهن باید بدانید (2)
3.5 از 5 بوسیله 4 رای

 

انواع آهن‌آلات

با شناخته شدن آهن و به منظور رفع عیوبی مثل شکننده بودن آن در حالت خالص، به مرور عناصر دیگر به آن افزوده شدند و آلیاژهای آهن را پدید آوردند. بنابراین آهن به دو صورت فولاد و چدن توسعه یافت که امروزه سهم فولاد در صنایع مختلف بالای ۹۰ درصد می‌باشد. در این بین، اشکال مختلف آهن توانسته پاسخگوی کاربردهای متنوعی نیز باشد. در ادامه به معرفی اجمالی مقاطع مختلف فولاد می‌پردازیم.

 

پروفیل یا قوطی

پروفیل مقطع فلزی توخالی به شکل‌های مختلف که کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف از جمله ساختمان‌سازی دارد؛ به طوری‌که بزرگترین مشتریان این محصول، ساختمان‌سازها هستند. سطح مقطع مربع یا مستطیل دو نوع رایج پروفیل هستند که در بازار با نام قوطی نیز شناخته می‌شوند.

 

تیرآهن

تیرآهن دارای سطح مقطعی به دو شکل I و H است که استفاده گسترده و فراوانی در ساختمان‌سازی دارد به صورتی که اسکلت سازه‌های فولادی بدون این محصول وجود نخواهند داشت. وظیفه اصلی تیرآهن تحمل بار وارده بر ساختمان است. انواعی که از این محصول در بازار وجود دارند عبارتند از تیرآهن IPE، تیرآهن INP، تیرآهن بال پهن یا هاش و تیرآهن لانه زنبوری.

میلگرد

میلگرد محصولی با سطح مقطع دایره‌ای شکل و توپر است و یکی از معروف‌ترین پروفیل‌ها به حساب می‌آید. این محصول در بخش‌های مختلف ساختمان از جمله فوندانسیون، بتن آرمه و ستون‌ها کاربرد دارد. از نظر شکل ظاهری به دو دسته آجدار و ساده تقسیم شده که نوع ساده سطحی صاف و صیقلی دارد در حالی‌که نوع آجدار دارای برآمدگی‌هایی روی بدنه خود است.

 

ورق

ورق خود به ورق اکسین، ورق آلومینیوم رنگی و آجدار، ورق سرد و گرم تقسیم می‌شود. هرکدام از انواع مختلف این محصول کاربردهای متفاوتی دارند که در سازه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عنوان مثال از ورق سرد یا روغنی برای سازه‌هایی که ظاهر آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است، استفاده می‌شود در حالی که از ورق گرم در سازه‌هایی که مقاومت آن‌ها دارای اولویت بالایی مانند تانک است، کاربرد دارد.

 

نبشی و ناودانی

نبشی با سطح مقطعی که از دو ضلع که با زاویه‌ای خاص در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، تشکیل شده است. این محصول به دو نوع بال مساوی و بال نامساوی در بازار وجود دارد. ناودانی نیز نوعی پروفیل باز به حساب می‌آید که از نظر هندسی شبیه U انگلیسی است. این محصول نیز انواع مختلفی دارد که بسته به کاربرد موردنظر دارای قیمت‌های متفاوتی می‌باشد.

 

لوله

لوله محصولی با سطع مقطع دایره‌ای شکل است که علاوه بر نوع فلزی در انواع غیرفلزی هم تولید شده و کاربردهای متنوعی دارد؛ ولی معمولا برای انتقال مایعات از آن استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که نوع فلزی لوله به دو دسته درزدار و بدون درز تقسیم و معمولا از آهن و مس ساخته می‌شود.

شمش

در نهایت شمش که از فرآورده‌های میانی نورد فولاد محسوب می‌شود سه نوع عمده دارد. بیلت یا شمشال، بلوم یا شمشه و اسلب یا تختال. تفاوت این سه نوع در ابعاد و شکل سطع مقطع آن‌هاست. سطح مقطع بیلت کمتر از ۱۵ سانتی‌متر ولی بلوم بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر می‌باشد. همچنین سطح مقطع بلوم و بیلت مربعی ولی اسلب به شکل مستطیل است.

 

قراضه

به باقی‌مانده و اضافه‌های فولاد، قراضه یا ضایعات آهنی (scrap) گفته می‌شود. از آن‌جایی که ضایعات آهن خود قابل بازیافت و استفاده مجدد هستند، به همین دلیل کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند.

تماس با ما


نشانی :

خیابان ولی‌عصر، بالاتر از پارک ساعی، نبش ساعی دوم، بـرج تـجـاری اداری الماس سـاعی،‌ طبـقـه پنـجـم

لطفا چند لحظه منتظر بمانید...